Jak przywrócić pliki zaszyfrowane przez CryptoWall 3.0 HELP_DECRYPT i usunąć wirusa

Jeśli trafił się Tobie problem z plikami zaszyfrowanymi przez CryptoWall 3.0, czyli HELP_DECRYPT, to są pewne rozwiązania, które mogą pomóc w przywróceniu plików. O odszyfrowaniu plików bez zapłacenia nawet nie ma co marzyć. Na początku trzeba usunąć wirusa z komputera, chyba że chcemy odszyfrować za pomocą płacenia, ale raczej to nie jest dla Was ciekawa oferta 🙂

Jak usunąć wirus CryptoWall 3.0
Jak usunąć wirus CryptoWall 3.0

1. Jak usunąć wirusa CryptoWall 3.0 z komputera?

Zanim zaczniesz przywracać pliki z kopii zapasowych ukrytych w Windows musisz mieć pewność, że CryptoWall 3.0 nie pracuje i jest usunięty z systemu całkowicie. Dobrze, że mamy do dyspozycji kilka narzędzi anty malware, które wykrywają i usuwają malware z komputera.

1. Ściągnij i zainstaluj na komputerze anty malwerowy skaner, uruchom i usuń wykryte wirusy malware.

– kliknij i pobierz, zainstaluj i zeskanuj komputer, jeżeli program będzie płatny, znajdź w internecie inny bezpłatny odpowiednik anti-malware, jest ich bardzo dużo. Wpisz w google “anti-malware free”

2. Ściągnij następnie ESET Online Skanner i uruchom skaner, żeby upewnić się, że nie został, żaden inny działający malware na Twoim komputerze.

3. Dobrym pomysłem jest pobranie jeszcze antywirusa AVAST i wykonać skanowanie pełne przed uruchomieniem systemu windows, wystarczy zainstalować, potem zaktualizować (musi być internet) klikając prawym na antywirusie koło zegarka i wybierając AKTUALIZUJ program i definicje wirusów, wówczas uruchamiamy avasta i wybieramy z menu SKANOWANIE i z listy wybieramy ostatnie jak dobrze pamięta – czyli przy uruchamianiu systemu / harmonogram, wybieramy ok i uruchamiamy ponownie komputer, dzięki czemu uruchomi się bardzo dokładne skanowanie przed działaniem systemu, trzeba obserwować wyniki, bo jeśli znajdzie wirusa, zapyta nas antywirus co ma zrobić, trzeba wybrać opcję USUŃ WSZYSTKIE, to usunie wszystkie jakie znajdzie. Skanowanie może potrwać ok godzinki.

To wszystko, teraz masz pewność, że komputer jest wolny od wirusów typu malware, zatem możesz zabrać się za przywracanie swoich plików w punkcie 2.
Jeżeli chcesz jeszcze metodę ręczną, jak usunąć tego wirusa, to polecam ten wpis.

2. Jak przywrócić zaszyfrowane pliki przez CryptoWall 3.0 HELP_DECRYPT?

1. metoda to zapłacić zgodnie z instrukcjami wirusa i z głowy… ale to bardzo droga zabawa… 🙂

2. metoda to przywrócenie plików z kopii zapasowej, obrazu itp. ale przypuszczam, że w ogóle o tym wcześniej nie myślałeś i ta metoda jest nieprzydatna.

3. metoda to skorzystanie ze wcześniejszych wersji plików we właściwościach danego pliku lub folderu, klikamy dany plik/folder zaszyfrowany prawym guzikiem myszki, wybieramy właściwości i tam wybieramy “Poprzednie wersje” i jeśli takowe są, to otwieramy daną wersję i sprawdzamy, czy wszystko jest ok, jak tak to przywracamy, można tak robić z plikami pojedynczymi lub folderami, jednak trzeba mieć włączone tworzenie punktów przywracania na danym dysku. Domyślnie są włączone.

właściwości
właściwości
Tu powinny być wcześniejsze wersje plików
Tu powinny być wcześniejsze wersje plików

Opcja ta jest we właściwościach KOMPUTER lub MÓJ KOMPUTER na pulpicie, USTAWIENIA SYSTEMU/OCHRONA SYSTEMU i musi być włączona dla dysku, z którego chcemy przywrócić pliki :), domyślnie w systemie jest włączona z tego co pamiętam.

poprzednie wersje plików
poprzednie wersje plików

4. metoda to ściągnąć i zainstalować program Shadow Explorer, który działa na XP SP2, VISTA, WINDOWS 7 i WINDOWS 8.

Otwieramy program, z listy rozwijanej wybieramy punkt przywracania i dysk, np. punkt z daty 3 dni temu i dysk C: (przywracanie systemu musi być aktywne), dzięki temu widzimy całą zawartość swojego dysku z tego punktu przywracania i możemy dany plik / katalog kliknąć prawym guzikiem myszy i eksportować do dowolnego katalogu w swoim komputerze :), prawda, że fajne? Wiele osób tak zrobiło i sobie poradziło z problem plików, tj. nie odszyfrowało ich, ale przywróciło ich wersje wcześniejsze.

12

To by było na tyle, mam nadzieję, że ten drobny poradnik, który stworzyłem na podstawie tej strony, Wam pomoże. Skomentujcie, czy się udało, czy też nie.

Innych opcji nie znam na wyczarowanie działających plików, które zostały nam zablokowane.

Na naszym kanale YouTube MEDIATESTER powstanie lub już powstał film, co i jak, zajrzyjcie lub subskrybujcie nasz kanał, tam poradniki będą się pojawiać, jeśli subskrybujesz, od razu dostaniesz info o poradniku na maila.

PAMIĘTAJCIE, że jedyną bezpieczną na wirusy metodą tworzenia backupu, czyli kopii zapasowych swoich plików jest kopia na osobnym odłączonym nośniku, np. dysk zewnętrzny USB nie podłączony do komputera. Dyski sieciowe typu NAS SAN dalej są podłączone i takie malware potrafią przeskoczyć na takie dyski kabelkami i zaszyfrować ich zawartość!

Oczywiście pendrive i płytki CD/DVD to także świetne rozwiązanie.

Twardziele nie tworzą backupów, a potem płaczą, stąd lepiej się zabezpieczać i swoje pliki na wypadek takich wyłudzających przypadków jak CryptoWall 3.0, a z pewnością w przyszłości będzie dużo innych mutacji tego problemu.

Oczywiście każdy z nas powinien mieć na swoim komputerze dobry antywirusa, non stop aktualizowany (automatycznie), a w firmach powinien być jeszcze lepszy, tj. uzbrojony w dodatkowe opcje ochrony poczty, przeglądarki itp. Istotne jest, by nie otwierać pod żadnym pozorem załączników z e-maili, których nie spodziewamy się, tak samo linków do stron WWW, których nie znamy, bo te strony i załączniki są zwykle ZAWIRUSOWANE. Nawet 100% zaktualizowany anwytirus nie chroni przed ciekawością, nie wiesz, nie otwieraj, jesteś ciekawski i otworzysz, to potem płacz! 🙂 Uważajcie na siebie.

Pozdrawiam

Visits: 20

Posted by MediaTester

Entuzjasta i pasjonat nowoczesnych technologii. Zapraszam Ciebie także na mój główny blog i kanał YouTube o nazwie ForumWiedzy.pl, gdzie prezentuję wszystkie moje materiały. Kliknij i subskrybuj, zapraszam. https://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1

Website: http://www.youtube.com/c/mediatester?sub_confirmation=1