Witajcie, w naszych testach mamy smartwatcha Samsunga – Samsung Gear S, który bardzo przypadł mi do gustu.
Smartwatch ten jest kolejnym z serii GEAR, jednak pierwszym, który posiada moduł karty nano SIM, dzięki któremu możemy dzwonić bezpośrednio ze smartwatch’a, przeglądać Internet dzięki przeglądarce Opera Mini.
Nie trudno sobie wyobrazić, że dzięki temu smartwatch’owi możemy bez problemu pozbyć się smartwatch’a, gdy nie potrzebujemy jego funkcjonalności dodatkowej. Smartwatch jest w pełni samodzielnym urządzeniem, jednak na wstępie po wyjęciu z pudełka, co widać w poniższym naszym filmie trzeba skomunikować go ze smartfonem, by dokonać podstawowej konfiguracji, sprawdzenia aktualizacji oprogramowania smartwatch’a, wgrania aplikacji które chcemy mieć, np. przeglądarka internetowa Opera Mini lub też dograć inny zegarek itp.
Po tych kilku krokach za pomocą smartfona, możemy bez problemu rozłączyć komunikację bluetooth i skorzystać z łączności 3G. Jak widać na filmie, po rozłączeniu komunikacji bluetooth ze smartfonem, połączenie z siecią 3G trwa ok 30 sekund, zatem troszkę cierpliwości trzeba mieć, zanim skorzystamy z funkcji telefonu lub przeglądarki internetowej, potem już wszystko działa bardzo stabilnie.
Jeżeli chcemy do nawigacji GPS Here ściągnąć mapy, tak jak na filmie przedstawia aplikacja, musimy skomunikowac smartwatch’a z WiFi, nie pozwala pobrać map bez WiFi, dziwne, no ale ok.
Po połączeniu z WiFi, pobieramy mapę Polski i możemy od tej chwili rozłączyć w smartwatchu mobilne dane i korzystać z wbudowanego w smartwatch’a modułu GPS bez wykorzystywania pakietu internetowego. Należy zwrócić uwagę, że Nawigacja GPS w smartwatch’u służy do pokazywania trasy pieszej, nie jest to nawigacja samochodowa, czyli bez problemu będziemy mogli znaleźć drogę w obcym mieście jadąc rowerem, czy też pieszo, w samochodzie się to nie sprawdzi. Sam moduł GPS pracuje poprawnie, jednak gdy wsadzimy smartwatcha do kieszeni, to zasię się straci, ale nie ma w tym nic dziwnego.
Czytając różne recenzje lub artykuły w innych serwisach internetowych odnoszę wrażenie, że testujący w ogóle nie rozumieją technologi SMART, ale każdy ma prawo do swojej opinii.
W mojej opinie smartwatch Samsung Gear S, to rewelacyjne narzędzie do codziennego życia, bardzo łatwo sobie wyobrazić profile klientów, dla których ten smartwatch jest idealnym rozwiązaniem. Np. sportowiec, biznesmen, końca nie widać.
Nie każdy korzysta z możliwości ekranu dużej rozdzielczości i aplikacji takich jak facebook, twitter itd.
Wielu ludzi chciałoby smartwatcha, który podłączony z zestawem słuchawkowym Bluetooth staje się idealnym rozwiązaniem.
Wyobraźmy sobie jak wygodnym jest jechać na rowerze lub siedząc na spotkaniu, dzwoni nam telefon w smartwatchu, patrzymy wygodnie kto dzwoni, klikamy połącz i w słuchawce bluetooth lub zestawie stereo bluetooth z mikrofonem rozmawiamy wygodnie bez wyciągania smartfona z kieszeni.
Nie mam prawa negatywnie oceniać tego rozwiązania, bo smartwatch Samsung Gear S jest innowacyjnym rozwiązaniem, chodź trochę ograniczonym, ale tutaj wszystko zależy od kreatywności developerów, tj. programistów. Im więcej powstanie aplikacji na tego smartwatcha, tym bardziej będziemy mogli zrezygnować w ogóle ze smartfona.
Smartwatch posiada wbudowany głośnik i mikrofon, zatem połączenie możemy wykonywać bez zestawu bluetooth, jednak może to być trochę nieużyteczne w środkach lokomocji np. bus, pociąg lub na zatłoczonej ulicy, rozmowę słyszeliby ludzie obok, stąd wskazanym jest by posiadać do smartwatch’a zestaw słuchawkowy.
Smartwatch przypuszczam, że w kolejnych wersjach będzie ewoluował funkcjonalnie ze swoim systemem TIZEN, coraz większa ilość aplikacji takich jak facebook, twitter itp. zwiększyłaby możliwości i użyteczność tego smartwatch’a do maksimum.
Na chwilę obecną, brak tak podstawowych, jak mogłoby się zdawać aplikacji jak np. facebook na ten smartwatch jednych zastanawia, innych kompletnie nie interesuje, jednak w niedługiej przyszłości przekonany jestem, że się pojawią.
Ale…
To co piszę na temat smartwatch’a dotyczy ludzi, którzy lubią minimalizm, nie przeszkadza im mała klawiatura, która bez problemu obsłużymy palcem, do dyspozycji mamy tez świetne ustawienie klawiatury, czyli tzw. swype, pisanie przez posuwanie palcem po klawiaturze, działa to świetnie, trochę wprawy i przyzwyczai się każdy. Te drobne niedogodności w pełni rekompensuje bardzo mobilna forma w formie zegarka na ręku. Jest naprawdę duża grupa ludzi, która za możliwość posiadania telefonu na reku, z ograniczonymi możliwościami jest w stanie wyprzeć konstrukcję w postaci smartfona w kieszeni.
Smartwatch Samsung Gear S to urządzenie o dwóch profilach działania, tj.
1. Samodzielny smartwatch z funkcją telefonu i internetem 3G
lub
2. Smartwatch zależny od smartfona Samsung za pomocą stałej komunikacji bluetooth
Pierwszy tryb myślę dość obszernie wyjaśniłem, teraz czas na drugi profil, który myślę jest najbardziej użyteczny na obecną chwilę rozwoju tego smartwatcha.
Smartwatch Samsung Gear S po połączeniu przez bluetooth ze smartfonem staje się jego, tzw. podległym urządzeniem, tj. połączenia telefoniczne są kierowane do smartwatcha, wszelkie wybrane w ustawieniach powiadomienia też, np. facebook, poczta elektroniczna…, tak więc w tym profilu znacznie rzadziej będziemy musieli sięgać po smartfona, by zobaczyć najnowsze powiadomienia.
Ze smartwatch’a nie tylko zadzwonimy, wyślemy sms, odpiszemy na e-mail, ale także skorzystamy z kilku dodatkowych opcji, jak czujnik UV, czujnik tętna, ale to raczej opcje dodatkowe na wyrost, których bardzo rzadko będziemy używać, no chyba, że komuś akurat jest to potrzebne i przydatne.
A teraz czas na baterię, wystarcza na około 1 dobę, czasem lekko powyżej, szczególnie w 1 profilu użytkowania, czyli bez stałego połączenia ze smartfonem.
W obecnych czasach wielu z nas w smartfonach ma synchronizację non stop z facebookiem, pocztą itd. przez co bardzo duża komunikacja smartwatch – smartfon zwiększa zużycie baterii maksymalnie, co należy rozumieć.
Co do urządzenia, jest bardzo wygodne, mieści się bez problemu na małej ręce, posiada świetny 2 calowy wyświetlacz Amoled, który jest bardzo dobrze podświetlany, widoczność w słońcu bezproblemowa, a nawet komfortowa, szczególnie, że mamy ekran zakrzywiony, co znacznie zmniejsza mocne odbicia światła.
Dwa mankamenty, jakie powinny zostać dopracowane w kolejnych wersjach, to pojemniejszy akumulator oraz większa ilość aplikacji działających bez komunikacji ze smartfonem, jak chociażby nawigacja głosowa, facebook, twitter, g+, youtube itp.
Nie wymieniłem wszystkich możliwości, opcji, ale myślę, że najważniejsze jest przekazane, że smartwatch Samsung Gear S jest bardzo użytecznym, może nie dla każdego, ale sporej liczby profili potencjalnych użytkowników.
Już rozważając powyższe, można się zastanowić, czy to jest urządzenie jest idealne dla Was, jednak słowo pisane nie ma takiego wymiaru jak film, stąd nagrałem dla Was kilka filmów pokazujących działanie smartwatch’a, te filmy powinny wyjaśnić wszelkie niewiadome, filmy do kilku godzin umieszczę w mojej recenzji na www.mediatester.pl, zatem obserwujcie naszą stronę lub profil facebookowy 🙂
Smartwatch Samsung Gera S to bardzo duży postęp w przód, mam takie wrażenie, że forma i prędkość działania jest bardzo dobra, jednak z tyłu są funkcjonalności, tj. aplikacje i jeszcze raz aplikacje. To dzięki nim możemy powoli zapomnieć o smartfonie, oczywiście pisze o tych profilach klientów, którym do życia nie jest potrzebny smartfon, a taki smartwatch mógłby wystarczyć, czyli ktoś kto nie gra w gry, nie siedzi non stop przed smartfonem.
Mam nadzieję, że te kilka moich słów przyda się Wam, uzupełni Wasz światopogląd na tego smartwatcha i zwiększy optymistyczne podejście do projektu, jakim jest Samsung Gear S.
Jeżeli używacie i jesteście zadowoleni lub nie, napiszcie w komentarzu kilka słów od siebie…
Zaraz napiszę recenzję tego urządzenia, pojawi się w naszym serwisie testowym MediaTester niebawem, stąd już teraz Was zapraszam do subskrypcji naszego kanału MediaTester na YouTube oraz polubienia naszego profilu MediaTester na Facebooku, gdzie dzielimy się z Wami informacjami na temat najciekawszych urządzeń na rynku.
MediaTester
Views: 1