Asus Zenfone 4 (A450CG) – smartfon z dual sim – Recenzja

 1. Wstęp – Asus Zenfone 4 (A450CG)

zenfone

Do naszej redakcji trafił od Asus’a ciekawy smartfon, który mimo niewielkiej ceny daje nam spore możliwości. Smartfon Asus Zenfone 4 jest szybki, posiada sporo ciekawych funkcjonalności i po prostu się podoba, szczególnie dzięki wymiennym obudowom, którą każdy dobierze do swojego gustu. Podczas zakupu należy wybrać odpowiednią wersję, tak by była z dual sim, jeżeli na tej funkcjonalności nam zależy, jest to droższa opcja o około 50 zł, ale myślę, że warto.

Szczegóły w mojej krótkiej recenzji, zapraszam do przeczytania całej, na końcu zamieszczam krótką recenzję wideo.

Przy okazji moi drodzy czytelnicy, zachęcam Was na wstępie do subskrypcji naszego kanału MediaTester na YouTube, gdzie umieszczamy nasze wszystkie filmy testowe i recenzje wideo. Dzięki subskrypcji, od razu po opublikowaniu naszych filmów dostaniesz na maila informację, by móc zobaczyć co aktualnie testujemy i w razie potrzeby dołączyć do testów, poprzez swoje zgłoszenie testu pod filmem w komentarzu, a my go wykonamy :), jednocześnie zachęcamy do polubienia nas na Facebooku, nasz profil to MediaTesterPL. Zapraszamy Was do wspólnych testów. Dziękuje za Wasze wsparcie.

Zapraszam Was do mojej krótkiej recenzji z testów jakie mieliśmy okazję wykonać, będą pozytywy i negatywy, miłej lektury i oglądania 🙂

2. Rozpakowanie – Asus Zenfone 4 (A450CG)

W bardzo ciekawym opakowaniu w kolorze smartfona znajdziemy smartfona Asus Zenfone 4, ładowarkę, instrukcję, kartę gwarancyjną, kabel usb oraz słuchawki douszne wraz z gumkami do nich.

Całość rozpakowania, czyli tzw. unboxingu prezentuje nasz filmowy unboxing na YouTube, zapraszam, przy okazji subksrybuj nasz kanał MediaTester na YouTube, gdzie umieszczamy nasze materiały wideo.

3. Obudowa – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Obudowa Asusa Zenfone 4 jest bardzo interesująca, dlaczego? Dlatego, że mamy wymienny tylny panel, który prezentuje się bardzo dobrze, a żywe kolory sprawiają, że telefon zwraca na siebie uwagę. Kolory tak jak wspomniałem są świetnie dobrane i każdy z potencjalnych posiadaczy tego smartfona, będzie mógł dobrać jeden z kilku kolorów obudowy zgodnie ze swoimi upodobaniami.

zenfone

Przedni panel może budzić lekkie rozczarowanie z powodu nie wykorzystania górnej części smartfona na większy ekran, jednak po tygodniowym teście stwierdzam, że tak jak jest jest bardzo dobrze. Tak samo boczne czarne ramki są idealne, dzięki temu trzymając smartfona jedną ręką przypadkiem nie naciskamy ekranu innymi palcami, szczególnie podczas grania w gry dwoma rękoma.

P1150505_watermark

Dla mnie osobiście przedni i tylny panel są bardzo dobrze wyprofilowane, przez co posiadacz tego smartfona będzie w sposób bez problemowy korzystał z niego na co dzień. Tylny panel możemy zdejmować w celu wsadzenia karty SIM oraz karty microSD. Zdejmuje się go poprzez wsadzenie paznokcia w specjalny otwór w lewej dolnej części obudowy, wystarczy pociągnąć i się uwolni od głównej części smartfona.

Smartfon Asus Zenfone 4 występuje też w wersji DUAL SIM, dzięki czemu będziemy w jednym smartfonie mogli łączyć życie prywatne ze służbowym, zamiast noszenia 2 osobnych smartfonów. Wersja z DUAL SIM jest droższa o około 50 zł.

zenfone-dual-sim-card

Wewnętrzna część obudowy, tj miejsce na kartę sim blokuje użytkownikowi możliwość samodzielnej wymiany baterii, zatem samemu baterii bez utraty gwarancji nie wymienimy.

P1150522_watermark P1150523_watermark

 

4. Parametry techniczne – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Parametry techniczne bardzo dobrze ze sobą współgrają jak na średnią klasę smartfona w bardzo dobrej cenie.
Aplikacje, gry działają płynnie, strony internetowe ładują się szybko, co zwiększa chęć wykorzystywania smartfona do buszowania po necie.

 

Należy zwrócić uwagę na baterię, która nie jest zbyt dużej pojemności, 1750 mAh to niezbyt dużo, stąd jeśli ktoś bardzo dużo używa różnych aplikacji czy gier, będzie korzystał często z ładowarki lub power banku.

P1150523_watermark

Procesor dwurdzeniowy Intela podczas testów spisywał się świetnie, wszystko działało płynnie, a pamieć operacyjna RAM 1 GB świetnie współgrała tworząc stabilne środowisko do pracy na smartfonie. A gdy dodamy do tego obsługę karty pamięci 64GB, jaką miałem okazję testować w tym smartfonie, to mamy małe, mobilne biuro pod ręką.

 

Nie sposób docenić obecności w Asus Zenfone 4 standardowego Radia FM, które w smartfonach konkurencji znika ze specyfikacji, dla mnie to funkcjonalność bardzo użyteczna i potrzebna mimo, że coraz częściej korzystamy z multimediów internetowych.

System operacyjny 4.4 działa stabilnie i szybko, zaś Android 5 jest planowany w tym roku dla tego smartfona, to ciekawa informacja dla kupujących klientów.

Platforma Android 4.4 (KitKat)
   
Kolor Czarny/Biały/niebieski/Czerwony/żółty
   
Wymiary 67.9 x 136.8 x 11.3 ~ mm (szer. x gł. x wys.)
   
Waga 145 g (z baterią)
   
Procesor Intel® Atom™ Z2520 ( 1.2 GHz )
Układ graficzny  PowerVR SGX544MP2
Pamięć 1 GB LPDDR2 RAM
   
Magazyn danych 8GB eMMC Flash
   
Gniazdo pamięci Karta Micro-SD (do 64 GB)
   
Modem INTEL XMM6360
   
Technologia łączności WLAN 802.11 b/g/n
   
  Bluetooth V4.0
   
  Dual Micro SIM card **
   
Standard sieci 3G :
   
  UMTS :
   
  850/900/1900/2100
   
  2G :
   
  EDGE/GPRS/GSM : 850/900/1800/1900,
   
Nawigacja GPS, GLONASS & AGPS
   
Wyświetlacz 4.5cala, WVGA 854×480, IPS z Pojemnościowy wielodotykowy panelem dotykowym (10 palców)
   
Bateria 1750 mAh Li-Polymer (non-removable)
   
Czas czuwania 289 /255 godzin(2G/3G)
   
Czas rozmowy 27.4 /13.8 godzin(2G/3G)
   
Kamera Phone:
   
  Przednia 0.3 megapiksele,
   
  Tylna megapikseli 8 megapiksele,, przesłona F2.0 , PixelMaster
   
Gniazdo audio 3.5mm
   
Dźwięk MP3/3GP/AAC/AAC+/FM Radio
   
Komunikacja SMS/MMS
   
Czujnik e-kompas/bliskości/Wbudowany czujnik ruchu
   
Akcesoria Akumulator główny
  Zasilacz z wtyczką
  Kabel USB do synchronizacji
  3.5mm Przewodowy zestaw słuchawkowy z mikrofonem
   
Uwaga *dołączone akcesoria, usługi i specyfikacja dual SIM może się różnić w zależności od regionu

5. Dźwięk – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Jakość dźwięku stoi na wysokim poziomie, słuchanie muzyki, czy granie w gry powinno zaspokoić wszelkie potrzeby dźwiękowe. Dźwięk jest głośny i wyraźny.

Przechwytywanie2

Głośnik rozmów jest też bardzo wyraźny, bez problemu usłyszymy rozmówcę w tramwaju, autobusie, gdzie hałas otoczenia zwykle jest wysoki. Rozmówca też nie będzie skarżył się na słyszalność naszej mowy.

P1150500_watermark

Dołączone słuchawki, a dokładnie zestaw słuchawkowy gra bardzo przyzwoicie, niskie i wysokie tony są zachowane, rozmowy przez ten zestaw słuchawkowy są bardzo zrozumiałe i komfortowe.

6. Aparat i Kamera – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Aparat fotograficzny wbudowany w Asusa Zenfone 4 wykonuje zdjęcia dobrej jakości, rozdzielczość 8 Mpx (3264 x 2448 px) wystarcza na wszelkie potrzeby większości mobilnych użytkowników. Stabilizacja obrazu dzięki specjalnemu algorytmowi działa dość dobrze, głównie w lepszych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia są ostre, żywe, a bardzo rozbudowane menu, które zapewnia na bardzo dużo ciekawych opcji fotografowania zwiększa użyteczność aparatu.

Opcja zdjęć TURBO, czyli zdjęcia seryjne przydaje się podczas chęci zarejestrowania np. skoku do wody lub innego ujęcia.

zenfone-lenses

Osobiście jestem pod wrażeniem aparatu, mnogości funkcji, których w innych smartfonach próżno szukać.

Jpeg

Jedną z najciekawszych funkcji, a dokładnie sposobu działania jest funkcja zdjęć “Selfie”, gdzie ustawiamy ilość osób ile ma się znaleźć na zdjęciu i aparat zrobi zdjęcie dopiero, gdy wykryje żądaną liczbę twarzy, jest to bardzo pożyteczne i przydatne.

Przechwytywanie

Kamera działa bardzo dobrze, rozdzielczość FULL HD (1920 x 1080 px) podczas nagrywania daje nam spore możliwości, a funkcjonalność włączania i wyłączania w dowolnym momencie lampy podczas nagrywania jest nieoceniona, tak samo jak pauzowanie oraz stabilizacja obrazu. Dodatkowe opcje jak chociażby “Opcja Hi-light” znacznie podnoszą jakość filmów w warunkach słabego oświetlenia.

Kilka filmów jakie nagrałem na potrzeby recenzji, by zobaczyć jak nagrywa w różnych warunkach kamera filmy.

Dla mnie osobiście aparat, kamera i dodatkowe możliwości stoją tutaj na średnim poziomie, nie jest to może najlepszy aparat i kamera jakie testowałem, ale dodatkowe funkcjonalności aparatu skutecznie zwiększają jego możliwości.

7. Dodatkowe możliwości – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Asus Zenfone 4 w wersji dual sim, czyli inny niż ten testowany, zwiększa możliwości praktycznego użycia do maksimum. Wystarczy kartę sim ze smartfona prywatnego i służbowego włożyć do Zenfona 4 i gotowe, mamy jeden smartfon obsługujący nasze prywatne i służbowe rozmowy, smsy, maile, aplikacje.

zenfone-dual-sim-card

Obsługa OTG przez USB jest dla mnie bardzo ważna i tutaj też taka możliwość jest.

 

Nowy Interfejs ASUS ZenUI jest prosty i intuicyjny, mnie osobiście przypadł do gust bardzo szybko, jednak trzeba chwilę się pobawić i przyzwyczaić. Obsługa systemu Android jest znacznie ciekawsza, niż chociażby standardowy interfejs Android. Jestem przekonany, że każdemu przypadnie do gustu.

Mnie szczególnie spodobała się funkcjonalność “What’s Next”, która w przypadku mojego kalendarza pomaga zapanować nad zaplanowanymi działaniami, a jest ich nie mało.

what's next

8. Bateria – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Moim zdaniem największym minusem tego smartfona to pojemność baterii, a dokładnie 1750 mAh, jest wystarczająca, ale mogłaby być znacznie wyższa, przez co praca z urządzeniem byłaby dłuższa. Jednak stawiając po drugiej stronie niską cenę, mamy pewnego rodzaju kompromis, który jest bez problemu do za akceptowania.

Szkoda trochę, że Asus uniemożliwił wymianę baterii użytkownikowi, skutecznie ją blokując, no ale od czego są coraz tańsze power banki, o pojemnościach powyżej 10000 mAh, które na dłuższy wypad za miasto są nie zastąpione.

P1150522_watermark

 

Brakuje w Asus Zenfone 4 czujnika oświetlenia, który pomógłby zadbać o niższe zużycie baterii, no ale niestety wszystkiego nie można mieć.

9. Ekran – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Ekran 4,5 calowy, WVGA o rozdzielczości 480 na 854 pixeli IPS. Ekran jest pojemnościowy z wielodotykiem obsługującym 10 palców jednocześnie, tak więc wszystkie gry obsłuży, które potrzebują wiekszej ilości dotyków naraz.

Ekran w codziennym użyciu sprawdza się bardzo dobrze, kolory są żywe, jednak jasność ekranu mogłaby być większa, ale to moje subiektywne spostrzeżenie.

P1150505_watermark

Układ Graficzny PowerVR SGX544MP2 radzi sobie bardzo dobrze z większością gier, programów i testów. Nie jest to demon prędkości, ale też znowu mówimy o pewnego rodzaju kompromisie w stosunku do bardzo dobrej ceny.

Screenshot_2015-02-12-11-42-24_watermark

 

Jedyne czego mnie osobiście brakuje podczas obsługi telefonu na co dzień podczas testów to brak czujnika oświetlenia, który sam dopasowywałby potrzebne podświetlenie dobrego ekranu LCD IPS. Ale mieć wszystkiego nie można w niskiej cenie.

10. Wydajność – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Asus Zenfone 4 to nie jest demon wydajności, lecz zastosowany procesor Intela Atom Z2520 2 rdzeniowy, 1,2 GHz oraz 1 GB szybkiej pamięci operacyjnej sprawiają wrażenie, że wydajności nam nie brakuje.

Używam smartfona prawie tydzień i w normalnym użytkowaniu wszystko po prostu gra.

Nie można narzekać, na brak wydajności, jakieś przycięcia czy też inne spowolnienia, których spodziewać się nie można.

Poniżej kilka zrzutów z programów testujących wydajność: AnTuTu, GFX Open GL oraz SunSpider JavaScript.

 

Owszem zdarzały się spowolnienia podczas korzystania z rozbudowanych funkcji aparatu, np. HDR, lecz jest to normalne, bo zdjęcia muszą się połączyć i stworzyć pojedyncze.

Jeszcze na dodatek test jednej z lepszych gierek 3D, czyli Real Racing 3, zobaczcie:

Myślę, że smartfon świetnie spełnia swoje zadanie, szczególnie jeśli na szali położymy świetną cenę. Stosunek ceny do jakości w moim przekonaniu jest bardzo dobry.

11. Podsumowanie – Asus Zenfone 4 (A450CG)

Łatwo podsumować smartfona Asus Zenfone 4, ponieważ daje dużo za nie dużo.

Cena jaką za ten produkt chce producent, to jest 499 zł bez dual sim i 549 za dual sim jest bardzo dobra. Możliwości smartfona są ponad przeciętne, warto rozważyć ten smartfon przy wyborze smartfona dla siebie.

Minusy:

  • Brak możliwości samodzielnej wymiany baterii
  • Minimalnie za słaba jasność ekranu
  • Wewnętrzny odtwarzacz nie otwiera wszystkich filmów w formacie .avi
  • Brak NFC

Plusy:

  • Bardzo ciekawy wygląd smartfona
  • Świetnie spasowane elementy smartfona
  • Aparat robi dobre zdjęcia w dobrym oświetleniu
  • Rozbudowane funkcje aparatu i kamery
  • Dobre odwzorowanie kolorów
  • Szerokie kąty widzenia dzięki zastosowanemu ekranowi IPS
  • Filmy w rozdzielczości FULL HD 1920X1080
  • Możliwość włączania i wyłączania podświetlenie podczas kręcenia filmów w dowolnym momencie
  • Obsługa kart pamięci 64 GB
  • Działająca funkcja USB OTG
  • Płynna praca systemu operacyjnego Android 4.4 KIT KAT
  • Aktualizacja do Android 5 w niedalekiej przyszłości

Smartfon Asus Zenfone 4 zasługuje na uznanie, łączy bardzo dobre komponenty i funkcjonalności z bardzo przystępną ceną ok. 499 zł. Trudno za tę cenę wyszukiwać wad, bo te wymienione powyżej jako minusy, tak naprawdę są mało znaczącymi. Wersja z DUAL SIM jest droższa tylko o 50 zł, zatem warto rozważyć zakup tej drugiej opcji także.

Jeżeli szukałbym telefonu do 500 zł, bardzo mocno bym się nad Asus Zenfone 4 zastanowił, jest to oferta warta uwagi.

Krótka recenzja wideo, zapraszam:

Dziękujemy za wypożyczenie do testów smartfona Asus Zenfone 4 firmie Asus Polska.

ASUS-logo2009

Strona produktu: http://www.zenfone.pl/

Zapraszam wszystkich do subskrypcji naszego kanału MediaTester na YouTube, gdzie udostępniamy nasze materiały wideo dla Was.  Już niedługo kolejne recenzje.

Visits: 6

Posted by MediaTester

Entuzjasta i pasjonat nowoczesnych technologii. Zapraszam Ciebie także na mój główny blog i kanał YouTube o nazwie ForumWiedzy.pl, gdzie prezentuję wszystkie moje materiały. Kliknij i subskrybuj, zapraszam. https://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1

Website: http://www.youtube.com/c/mediatester?sub_confirmation=1