Mio MiVue 638 Touch – Recenzja Wideo Rejestratora Full HD z GPS

Mio MiVue 638 Touch – Recenzja Wideo Rejestratora Full HD z GPS

Wielu kierowców chcących wyposażyć swój pojazd, czy to osobowy czy też ciężarowy w najlepszy wideo rejestrator trasy ma ogromny problem, jakie urządzenie kupić, bo rynek zalany jest tanimi urządzeniami, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Atrakcyjna cena kusi jednak wielu, szczególnie, jeśli na opakowaniu pisze rozdzielczość HD lub FULL HD, jednak nikt nie weryfikuje obrazu jaki taki rejestrator zapisuje, co powinno być kluczowym parametrem wyboru urządzenia, którego głównym celem jest nagrywać dobrej jakości obraz, który da się wykorzystać.

Stąd też ta recenzja, w której miałem okazję przez 3 tygodnie wyjazdu do Włoch w pełni testować wideo rejestrator z najwyższej półki z porządnymi funkcjonalnościami, które praktycznie wykorzystamy w przypadku problemu. Aby uniknąć rozczarowania, kupując rejestrator marnej jakości, polecam przyjrzeć się urządzeniom z najwyższej półki, jak chociażby testowany model.

Mio MiVue 638 Touch
Mio MiVue 638 Touch

Mio MiVue 638 Touch, to wideo rejestrator, który rejestruje obraz w rozdzielczości 1080p, czyli full hd z 30 klatkami na sekundę,

Mio MiVue 638 Touch - Nagranie Wideo Full HD
Mio MiVue 638 Touch – Nagranie Wideo Full HD

obraz obejmuje 150 stopni dzięki obiektywowi szerokokątnemu, zatem wszystko co przed nami lub w samochodzie, zależy w którą stronę rejestrator ustawimy, zostanie nagrane.

Mio MiVue 638 Touch - Szerokokątny Obiektyw
Mio MiVue 638 Touch – Szerokokątny Obiektyw

Obiektyw ma przesłonę F1.8, zatem jest bardzo jasny, dzięki czemu obraz rejestrowany w trudnych warunkach jest bardzo wysokiej jakości, o czym przekonacie się w moich filmach testowych z podróży do Włoch z Polski w dzień w palącym słońcu oraz w nocy, czyli idealnych warunkach, w jakich oczekujemy, że obraz będzie naturalny i bardzo wysokiej jakości bez przebarwień, refleksów itp., których efekty zaobserwujemy często w kiepskiej jakości sprzęcie.

Testowany model zaskoczył mnie BARDZO POZYTYWNIE, obsługa mega prosta, język polski w menu, dotykowy ekran 2,7″, głośnik bardzo wyraźny, mikrofon nagrywa na bardzo wysokim poziomie, do tego wszystkiego GPS/GLONASS, który zapisuje całą trasę i może pokazać pozycję na nagraniu lub nie.

Mio MiVue 638 Touch - GPS GLONASS
Mio MiVue 638 Touch – GPS GLONASS

Mio MiVue 638 Touch, posiada też 3 osiowy czujnik przeciążeń, który non stop zapisuje razem z GPS całą podróż w osobnym pliku, dzięki czemu w oprogramowaniu MiVue Manager możemy całą trasę obserwować na mapie GOOGLE MAPS wraz z wykresem, jakie przeciążenia w danej chwili wystąpiły, przydatne  np. przy udowadnianiu, z której strony nastąpiło uderzenie lub stłuczka itp.

Mio MiVue 638 Touch - 3 osiowy sensor przeciążeń
Mio MiVue 638 Touch – 3 osiowy sensor przeciążeń

Obudowa urządzenia zasługuje na ogromną pochwałę, jest obła, bardzo praktyczna w przenoszeniu, wyróżnia się ciekawym kształtem i świetnie współpracuje z uchwytem na szybę,

Mio MiVue 638 Touch - 3 osiowy sensor przeciążeń - ruchoma głowica mocująca
Mio MiVue 638 Touch – 3 osiowy sensor przeciążeń – ruchoma głowica mocująca

Ruchoma głowica mocująca pozwala w łatwy i szybki sposób ustawić kamerę w pożądanym kierunku. Jej niewielkie rozmiary doskonale sprawdzają się na niewielkich i ostro skośnych szybach przednich.

Mio MiVue 638 Touch - Ruchoma Obrotowa głowica mocująca
Mio MiVue 638 Touch – Ruchoma Obrotowa głowica mocująca

który integruje się z wtyczką zasilania miniUSB z ładowarki samochodowej, którą mamy w komplecie. ładowarka posiada długi kabel ok 3,5 metrowy, który bez problemu ukryjemy w słupku i suficie podczas montażu na stałe.

Mio MiVue 638 Touch - 3 osiowy sensor przeciążeń - ładowarka samochodowa miniUSB
Mio MiVue 638 Touch – 3 osiowy sensor przeciążeń – ładowarka samochodowa miniUSB

Na pierwszy rzut oka rzuca się duży szerokokątny obiektyw, na który należy uważać podczas przenoszenia.

Obiektyw z przesłoną F1.8 – to jedna z najlepszych wartość dla wideo rejestratorów. Dzięki F.18 więcej światła dociera do obiektywu w skutek czego obraz rejestrowany przy słabych warunkach nasłonecznienia nacechowany jest bardzo dobrą jakością i wyrazistością szczegółów.

Mio MiVue 638 Touch - Obiektyw z przesłoną F1.8
Mio MiVue 638 Touch – Obiektyw z przesłoną F1.8

W Mio MiVue 638 Touch zaimplementowano czujnik przeciążeń 3 osiowy, dzięki czemu funkcjonalność znacznie wzrosła, co pozwoliło na zastosowanie funkcjonalności Nagrywanie zdarzeń, gdy czujnik wstrząsów wykryje nagłą zmianę ruchu, MiVue zapisze nagranie ze zdarzenia i zabezpieczy je przed skasowaniem / nadpisaniem. Nagrania takie będą w osobnym katalogu na karcie pamięci zapisane.

Mio MiVue 638 Touch - Rejestrowanie Zdarzeń nagłych
Mio MiVue 638 Touch – Rejestrowanie Zdarzeń nagłych
Mio MiVue 638 Touch - automatyczne uruchamianie rejestratora z akumulatora
Mio MiVue 638 Touch – automatyczne uruchamianie rejestratora z akumulatora

Na obudowie mamy tylko 2 guziki, jeden po lewej stronie od wyświetlacza służący do wyłączania i włączania urządzenia i wyświetlacza oraz po prawej służący do poinformowania urządzenia, by zabezpieczyć materiał, nagrywany przed chwilą, by nie był kasowany podczas dalszego nagrywania, czyli zostanie zabezpieczony w osobnym katalogu na karcie pamięci. Reszta to dotykowy duży 2,7″ wyświetlacz, który działa idealnie.

Mio MiVue 638 Touch Wideo Rejestrator
Mio MiVue 638 Touch Wideo Rejestrator

W urządzeniu mamy zamontowany podwójny czytnik kart pamięci microSDXC do 128GB co jest dla wielu zaskoczeniem, bo po co 2 czytniki :), ano dlatego by podwójnie zapisywać materiał, np. zatrzymuje nas za granicą policja i żąda wydania karty, wyciągamy i dajemy, a druga z tym samym materiałem zostaje :), bo kto się zorientuje, że mamy dwie, to taki drobny przykład, druga sprawa, dla przezornych, którzy wsadzą dwie karty, to po prostu większe bezpieczeństwo materiału, bo gdy uszkodzi się jedna karta, to druga pozostanie sprawna. Tę funkcjonalność będą raczej wykorzystywać tylko szczególnie wymagający użytkownicy.

Należy kupić karty markowe i bardzo szybkie, najlepiej o oznaczeniu CLASS 10 i UHS-I, zapewni to bezproblemowy zapis i odczyta materiału wysokiej rozdzielczości, należy  unikać kart wolnych markowych lub niemarkowych kart z allegro za pół ceny, bo są zwykle uszkodzone, z wadami, tylko i wyłącznie markowe ze sklepu z paragonem!

Mio MiVue 638 Touch - Drugie wejście na kartę microSD
Mio MiVue 638 Touch – Drugie wejście na kartę microSD

Mio MiVue 638 Touch posiada wbudowaną bazę fotoradarów z dożywotnią darmową aktualizacją przez wgranie na kartę pamięci odpowiedniego pliku od producenta i wsadzenia na wyłączonym urządzeniu i jego uruchomieniu, gdy jest naładowane, system w rejestratorze wykryje plik i zaproponuje aktualizację. Co zaskakujące, jadąc z Polski do Włoch wykrył niemal wszystkie fotoradary informując mnie podczas nagrywania przed fotoradarami, przez co uniknąłem niepotrzebnych kosztów, gdy przycisnąłem troszkę szybciej na pustej drodze. Ta funkcjonalność szczególnie mnie zaskoczyła, gdy jeździłem wewnętrznymi drogami na północy Włoch, niektóre fotoradary, które wykrył były tak nieoczekiwane, a jednak były, że tylko uśmiech towarzyszył podczas podróży, że tak inteligentne urządzenia mam na pokładzie samochodu.

Mio MiVue 638 Touch - Baza Fotoradarów
Mio MiVue 638 Touch – Baza Fotoradarów

Podczas nagrywania, gdy wideo rejestrator MiVue 638 Touch wykryje fotoradar w swojej bazie, od razu poinformuje nas przed takim fotoradarem, ile mamy jeszcze metrów do niego i jakie ograniczenie jest na fotoradarze oraz z jaką prędkością jedziemy 🙂

Rejestrator Mio MiVue 638 Touch posiada funkcjonalność speed alarm, która alarmuje nas, gdy przekroczymy prędkość panująca na drodze, co pozwoli nam zareagować, by nie narazić się na mandat. Połączenie wideo rejestratora, gps oraz bazy fotoradarów to idealny zestaw, który powoduje, że wideo rejestrator jest kompletny.

Mio MiVue 638 Touch - alarm prędkości
Mio MiVue 638 Touch – alarm prędkości w mph i kph

Mio MiVue 638 Touch posiada tryb parkingowy, który możemy uruchomić w menu, polega on na tym, że gdy wysiadamy z samochodu, zostawiamy wideo rejestrator w samochodzie, to ten wykorzystując mały swój akumulator, gdy wykryje ruch lub zmianę obrazu przed obiektywem, to automatycznie nagra awaryjnie po cichu materiał, np. gdy ktoś uderzy w przód naszego pojazdu na parkingu itp., albo gdy obrócimy go sobie do wewnątrz, a ktoś będzie przez szybę spoglądał, to rejestrator zacznie nagrywać, bardzo przydatna funkcjonalność. Należy pamiętać, że obrotowy uchwyt do szyby bez problemu się obraca i bez problemu możemy odwrócić rejestrator do wnętrza, względem potrzeb jedną ręką.

Mio MiVue 638 Touch - Tryb Parkingowy
Mio MiVue 638 Touch – Tryb Parkingowy

Mio MiVue 638 Touch posiada w menu tryb fotograficzny, dzięki któremu będziemy mogli sfotografować np. miejsce wypadku, mały ale jednak akumulator urządzenia pozwoli na to bez problemu. Zdjęcia w rozdzielczości 4Mpx powinny zaspokoić najbardziej wymagających użytkowników.

Wbudowana bateria pozwoli wyjąć urządzenie z samochodu i wykonać dokumentację zdjęciową z wypadków lub innych zdarzeń na drodze.

Mio MiVue 638 Touch - Tryb Fotograficzny
Mio MiVue 638 Touch – Tryb Fotograficzny

Świetnym uzupełnieniem całości jest oprogramowanie MiVue Manager (kliknij aby pobrać wersję działającą, na stronie MIO chwilowo jest wersja niedziałająca z Windows 7 i 8, będzie poprawiona) Mio-MiVue-Manager-Setup-V1.0.9.7.1-WIN7-8-www.ForumWiedzy.pl na komputer dla Windows i MAC OS, dzięki któremu prześledzimy dowolny materiał wraz z pozycją GPS i przeciążeniami, prędkościami itd. Program ściągniemy ze strony producenta i zainstalujemy w kilka minut, nazywa się MiVue Manager. Materiał z takiego programu to dowód na wszelkie sprawy w sądzie, nie tylko wizja i dźwięk, ale także pozycja GPS, prędkość, a to już porządny materiał.

 

W pudełku wraz z rejestratorem znajdziemy podręcznik użytkownika, ładowarkę samochodową, uchwyt do szyby. Do jakości wszystkich elementów nie można się przyczepić, jakość jest najwyższych lotów i można to urządzenie polecić bez dwóch zdań.

Mio MiVue 638 Touch - Zawartość Opakowania Pudełka
Mio MiVue 638 Touch – Zawartość Opakowania Pudełka

Na podsumowanie powiem jedno, jest to urządzenie bardzo dobrej jakości z każdej strony, czy to obudowy czy też oprogramowania i funkcjonalności. Urządzenie to kosztuje ok 600 zł, zatem do najtańszych nie należy, ale możliwości jakie daje, sprawiają, że od pierwszego użytku będziemy mieli dużo radości i powodów do dumy, że nie jeździmy z jakimś dziadostwem, tylko porządnym rejestratorem jazdy, którego materiał wyjściowy jest świetnej jakości.

Zobaczcie filmy jakie dla Was przygotowałem na moim kanale YouTube, do którego subskrypcji Was zapraszam, bo kolejne ciekawe urządzenia i filmy pojawią się niebawem.

Strona produktu: http://eu.mio.com/pl_PL/mivue-638-touch.htm – ściągniemy tutaj oprogramowanie do zarządzania nagraniami oraz znajdziemy wszelkie informacje w języku polskim.

POLECAM!

 

Views: 9

Posted by MediaTester

Entuzjasta i pasjonat nowoczesnych technologii. Zapraszam Ciebie także na mój główny blog i kanał YouTube o nazwie ForumWiedzy.pl, gdzie prezentuję wszystkie moje materiały. Kliknij i subskrybuj, zapraszam. https://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1

Website: http://www.youtube.com/c/mediatester?sub_confirmation=1